Krąpiewo – bunkier

Bunkier Krąpiewo, fot. M. Zapora

Krąpiewo, mała, niczym nie wyróżniająca się wieś w województwie kujawsko – pomorskim, w gminie Koronowo na trasie z Mroczy do Koronowa. W okolicy, w miejscu, gdzie oficjalnie mieściła się hydrofornia i ujęcie wodne, pod niepozornie wyglądającym budynkiem ukryty jest schron specjalnego przeznaczenia stanowiący zapasową stację radiolokacyjną II korpusu obrony przeciwlotniczej.

Wybudowany w 1986 roku, opuszczony niespełna 10 lat temu, jako jeden z niewielu obiektów pomilitarnych nie został rozgrabiony i dziś udostępniony jest do zwiedzania. Choć nie pozostało nic z urządzeń radiowych – zostały one zabrane przez wojsko, nadal można tam obejrzeć instalacje napowietrzające, zbiorniki, butle z tlenem oraz ogromne silniki diesla stanowiące źródło energii dla sprzętu radiowego.

Na terenie znajduje się również strzelnica, można pojeździć/popływać wojskową amfibią po bagnie, a co jakiś czas właściciele „Centrum Militarnego Krąpiewo” organizują imprezy militarne i nie tylko. Miejsce zapewne warte odwiedzenia.

[fb_like]


 
[fb_like]2 Responses to Krąpiewo – bunkier

  1. zdewastowany pisze:

    Niestety, bunkier został zdewastowany – wybebeszono z niego wyposażenie:
    http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,128852,13540908,Mial_wygrac_z_bomba_atomowa__Przegral_z_kryzysem.html

    • Kasia pisze:

      Szkoda, ale nie jestem zdziwiona. Nie dba się o tego typu zabytki, bo nie ma na to pieniędzy, a kiedy ktoś się obudzi jest zwykle za późno. Fajnie, że choć pikniki się odbywają, bo na nadmiar atrakcji jakoś nie narzekamy w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>