Kolejka Šargan

P8073666

Kolej Szargańska – Šarganska Osmica to linia kolejki wąskotorowej wspinająca się górską trasą pokonując na 15,5-kilometrowej trasie różnicę poziomów wynoszącą ponad 400 m. Trasę ułożono w kształt ósemki – stąd nazwa – dzięki czemu największy kąt podejścia wynosi jedynie 18 stopni. Na trasie ósemki przemierza się 22 tunele i 5 mostów.

Trasa rozpoczyna się w Mokrej Gorze a kończy na stacji Šargan Vitasi. Niedawno udostępniono odcinek do Wyszegradu w Bośni. Wszystkie perony są pięknie odrestaurowane w oryginalnym stylu, a na obu stacjach końcowych można obejrzeć stare lokomotywy.

Kolej wybudowano w 1925 roku i łączyła ona Belgrad z Sarajewem i Dubrownikiem stanowiąc strategiczne połączenie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.  W czasie wojny uległa zniszczeniu, a władze komunistyczne nie paliły się z jej odbudową. Obecnie działający fragment powstał dzięki inicjatywie lokalnej ludności oraz pomocy stacjonującego tam wojska. Dziś Szargańska Ósemka jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu Zachodniej Serbii.

W pobliżu stacji początkowej i końcowej zarazem, w Mokrej Gorze, mieści się Drvengrad – kopia skansenu w Sirogojnie stworzona na potrzeby filmu „Życie jest cudem” Emira Kusturicy, która dziś jest połączeniem muzeum i hotelu z miejscem prowadzenia warsztatów filmowych.

[fb_like]


[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>