Sirogojno – Staro Selo

P8104752

Staro Selo, czy z polska Stare Sioło to malowniczy skansen znajdujący się na zachód od Zlatiboru. Odrestaurowane drewniane budynki, w większości z pełnym wyposażeniem pokazują jak to drzewiej bywało w serbskich wioskach. Wzgórze zapełniają pokryte strzechą, deskami lub dachówkami ze skalnych łupków chałupy, stodoły wypełnione sianem, klaustrofobicznie małe domki rzemieślników z pełnym wyposażeniem, domostwo z paleniskiem, ule, suszarnie, spichlerze i stogi siana. W jednym z budynków mieści się wystawa, w jednym sklep z pamiątkami i rękodziełem, w jednym karczma. Kilka domków udostępniono turystom do wynajęcia. Wokół biega przyjaźnie nastawiona sfora psiaków.

Sielski klimat Sirogojna próbował odtworzyć w pobliżu Mokrej Gory serbski reżyser Emir Kusturica budując Drvengrad – drewniane miasto w którym kręcił „Życie jest cudem” (w filmie wioska nazywała się Küstendorf). Dziś Drvengrad udostępniany jest turystom do zwiedzania, reżyser pomieszkuje tam organizując od czasu do czasu warsztaty filmowe.

[fb_like]

[fb_like] Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>