Dubrovnik

Chorwacja - Dubrovnik, fot. M. Zapora

Dubrovnik to chyba najbardziej znane miasto Dalmacji, jeśli nie całej Chorwacji. Od wieków przyciąga podróżników i turystów, co widać po wyślizganych chodnikach. Najbardziej znana część miasta – twierdza – jest latem zatłoczona jak nie przymierzając Wawel po pochówku pary prezydenckiej, ale w żadnym wypadku nie można jej zwiedzania pominąć. Nawet w samo południe w upalny dzień… :/ Warto wziąć ze sobą coś do picia, bo na samej twierdzy sprytni sprzedawcy, wiedząc że kiedy żar leje się z nieba każdy wydałby ostatnie euro za kroplę wody, tak właśnie ją wyceniają. Euro za kropelkę. Mniej więcej.

Sama twierdza mocno ucierpiała w czasie działań wojennych, ale została odbudowana i jest piękna jak niegdyś. Charakterystyczne czerwone dachówki, wapienna skała, ukryte w alejkach klimatyzowane restauracje (czym bardziej ukryta tym zwykle tańsza), cytrusy na drzewach i wszechobecne fioletowe kwiaty w połączeniu z XIII-XV wieczną zabudową – pałacami, kościołami i zabudowaniami mieszkalnymi tworzą charakterystyczny Dalmacki klimat tego miejsca – najpiękniejszego miasta Chorwacji.

[fb_like] 

[fb_like]

 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>