Trogir

Chorwacja - Trogir, fot. M. Zapora

Trogir, czyli Kozia Wieś. Urokliwe miasteczko założone na wysepce w III w. n.e., w którym mieszają się wpływy greckie, rzymskie, dalmackie, a przede wszystkim weneckie, bo od XV w. ta część Dalmacji była w strefie wpływów kupców z Wenecji. Miasteczko w 1997 r. wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jasny kamień zastosowany zarówno w zabudowie jak i w bruku, charakterystyczny dla zabytkowych ale i nowoczesnych zabudowań Chorwacji, wąskie zaułki z chodnikami z wyślizganych kamieni, ukryte między domami knajpki i kawiarenki – wszystko to tworzy niezwykłą atmosferę tego miejsca, miejsca którego nie sposób pominąć zwiedzając najbardziej malowniczą część Dalmacji.

Trogir połączony jest mostem z Čiovo – wyspą na której można znaleźć zakwaterowanie w jednym z małych miasteczek, choć przejazd przez mały mostek, jedyne połączenie z lądem, jest prawdziwą udręką. Niesamowity urok Trogiru psuje nieco widok na stocznię usytuowaną nieopodal na Čiovo.

Z Trogiru tylko kilka kilometrów do Splitu, dość blisko jest też zabytkowy Šibenik i Park Narodowy Krka, jest to więc świetne miejsce wypadowe do wycieczek.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>