Kamienny Las – Pobiti Kamyni – Stone Forest – Varna

Bułgaria - Kamienny Las,  fot. M. Zapora

Pobiti Kamani to fascynujące miejsce – na dość dużym obszarze ok 50 km kw. z ziemi zdają się wyrastać białe kamienne pnie. Stąd nazwa Stone Forest. Nikt nie zna pochodzenia wapiennych kolumn, jest kilka teorii na temat ich powstania. Dwie uważa się za najbardziej prawdopodobne. Jedna mówi, że miejsce to było kiedyś dnem morza, a kolumny są pozostałością po koralach wypuszczających strumienie bąbelków powietrza wokół których narastały wapienne struktury. Druga zakłada, że jest to struktura geologiczna powstała niejako pod dnem – kiedy morze się cofnęło deszcze wypłukały wapień w piasek kwarcowy spajając struktury zbliżone do stalaktytów. Kiedy wiatry rozwiały piasek kwarcowy struktury pozostały. Jaka nie byłaby etymologia kolumn wyglądają niesamowicie i na pewno warto je zobaczyć. Byle nie w samo południe… jest zbyt gorąco.

Wstęp na teren parku w ramach którego wyodrębniono najlepiej zachowany fragment lasu jest płatny, ale za to można dostać ulotkę po polsku. Do parku Pobiti Kamyni dojeżdża się od strony Varny starą krajówką nr 2 – na drodze jest drogowskaz, więc trudno park przegapić.

O samej Warnie można przeczytać w tak wielu przewodnikach, że nie ma co się rozpisywać. Miasto do najładniejszych nie należy – stare pokomunistyczne bloki mieszają się z nowoczesnymi budynkami firm. Warto odwiedzić delfinarium, ale trzeba uważać na kieszonkowców (!).

[fb_like] 

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>