Siedem Jezior Rilskich

Siedem Jezior Rilskich - Bułgaria, fot. K. Meger

Siedem Jezior Rilskich to taka bułgarska Dolina Pięciu Stawów. Jeziora położone są w masywie gór Riła na wysokości 2100-2500 m n.p.m. Od niedawna do szlaku można dostać się kolejką linową, która budzi wiele kontrowersji wśród ekologów (powstała na terenie ścisłego rezerwatu, a właściciela posądzano o łapówkarstwo, co w Bułgarii niestety nie jest rzadkością). Dla niewprawionych piechurów może jednak być wybawieniem. Dojeżdża się do niej od strony miasteczka Saparewa Banja.

Od kolejki wyznaczono szlak (umiarkowanie przygotowany w porównaniu do naszych krajowych szlaków górskich), ciągnący się od jeziora do jeziora wśród osuwisk, dolin i grzbietów gwarantujących piękne widoki. Nierzadko można się natknąć na śnieg, warto mieć ze sobą cieplejsze ubranie przynajmniej na postój. Siedem jezior to Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne, Dolne. Każde jest nieco inne, ale każde piękne i niewątpliwie warto przejść cały szlak. Do dodatkowych atrakcji zaliczyć można strumień płynący przy schronisku na szczycie i oferowane przy wyciągu przejażdżki konne. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na galopujące po górach dzikie konie. Nam niestety nie dopisała pogoda, było dość pochmurnie, ale mimo to było warto.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>