Gródek (Kłomino) i Brzeźnica-Kolonia.

Brzeźnica Kolonia, fot. K. Meger

Kłomino to niewielkie miasteczko umiejscowione obok Bornego Sulinowa w województwie zachodniopomorskim. Do 1992 roku miasto to nie widniało na żadnej mapie – stacjonowały tam wojska radzieckie (byłego układu Warszawskiego) i podlegało ono administracji Związku Radzieckiego (podobnie zresztą jak niedalekie Borne Sulinowo i Kolonia Brzeźnica). Wcześniej (przed II wojną światową) stacjonowały tam wojska Niemieckie.

W czasach, gdy miasto miało wyłącznie charakter wojskowy, mieszkało tam około 5 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych z byłego Związku Radzieckiego. W okresie swojej świetności w latach 70-80 istniało tam kilkadziesiąt budynków, w tym szpital, szkoła, kinoteatr, laboratoria, koszary wojskowe oraz garaże czołgowe i schrony. Osada ta była niejako zamkniętą enklawą, a pracownicy wojskowi stanowili obsługę dla wybudowanej w okolicach Kłomina bazy pocisków jądrowych.

W miejscowości Kolonia Brzeźnica, po 2 wojnie światowej armia Ludowego Wojska Polskiego rozpoczęła budowę silosów atomowych i podziemnych sekcji budynków, które po ukończeniu zostały przekazane w ręce Związku Radzieckiego. Do dnia dzisiejszego na terenie bazy zachowały się dwa podziemne magazyny głowic jądrowych (tzw. obiekt typu 3000) oraz jeden silos typu Granit oraz inne obiekty inżynieryjne. Wędrując po lesie można znaleźć, także dużą liczbę okopów i miejsc po mobilnych wyrzutniach balistycznych. Oficjalnie nigdy nie potwierdzono (ale też nie zaprzeczono) że przechowywano tam głowice jądrowe. W samym Kłominie pozostało do dnia dzisiejszego już niestety niewiele budynków – w większości zostały one zburzone, a pozostałości rozkradzione. Ilość mieszkańców zamieszkująca obecnie to byłe wojskowe miasto to 12 osób.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>