Đavolja Varoš (Davolja Varos) – Diabelskie Miasto

Serbia - Davolja Varos, fot. K. Meger

Đavolja Varoš, Devil’s Town czyli Diabelskie Miasto – rezerwat w okolicy miejscowości Kuršumlija w paśmie gór Radan. Znajdują się tu 202 skalne piramidy w różnym stadium erozji, które robią dość niesamowite wrażenie. Charakterystyczny wygląd piramidy zawdzięczają „czapeczkom” z andezytu – skał porfirowych będących pozostałością działalności wulkanicznej sprzed milionów lat. Twarda skała jest odporna na erozję wodną, a woda rzeźbi intensywnie ten teren szczególnie w okresie wiosennych roztopów i ulew. Pod skałą pozostają słupy bardziej miękkiej skały. Tam gdzie „czapeczki” pospadały widać szybko postępującą degradację piramid.

W okolicy można trafić na dwa źródła – silnie kwaśną Đavolja voda czyli Diabelską wodę oraz spływającą minerałami o rudo-czerwonym zabarwieniu Crveno vrelo czyli Czerwoną studnię. Na trasie znajduje się mała drewniana cerkiewka Św. Petki. Przy wyjściu z rezerwatu widać pozostałości po wydobyciu minerałów.

Aby dojechać do parkingu należy kierować się drogą 25 (E-80), minąć zjazd na Prolom, za Raczą skręcić na drogę do Kupinova oznaczoną jako Put za Dobri Do, która przechodzi w Put za Davolja Varos. Przed skrętem, jak i po drodze jest kilka drogowskazów.

[fb_like]

[fb_like]One Response to Đavolja Varoš (Davolja Varos) – Diabelskie Miasto

  1. Keylo pisze:

    Piękne miejsce, ładne zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>