Felix Romuliana – Gamzigrad

Serbia - Felix Romuliana, fot. K. Meger

W pobliżu miejscowości Zaječar, na obszarze 40 hektarów rozciąga się stanowisko archeologiczne Gamzigrad. Zidentyfikowane jako starożytne miasto Felix Romuliana, było w zasadzie rzymską rezydencją wybudowaną przez imperatora Galeriusa na cześć jego matki Romuli. Galerius – Gay Galeri Valeri Maxima był dowódcą wojsk cesarza Dioklecjana. Źródła wskazują, że budowa pałacu rozpoczęła się w 298 r. n.e. i służył on Rzymianom do połowy V w., kiedy to został on splądrowany przez Hunów. Na terenie mieściły się pałace i świątynie, w tym świątynia Jowisza. Pałac posiadał takie udogodnienia jak ogrzewanie podłogowe i zasilane akweduktem studnie. Podłogi ozdabiały piękne mozaiki, z których część wyeksponowano w jednym z budynków wraz z odnalezionymi artefaktami.

Pierwsze zabudowania odsłonięto w 1954 roku i do dziś odkrywane są kolejne. Gamzigrad wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>