Veliki Buk i Resavska pećina

Serbia - wodospad Veliki Buk, fot. M. Zapora

Z miejscowości Dvoriste droga prowadzi do dwóch atrakcji – w kierunku miejscowości Strmosten dojeżdża się do wodospadu Veliki Buk, a w kierunku miejscowości Jelovac do jaskini Resavskiej.

Veliki buk, nazywany też Lisine, latem może rozczarować. Choć woda mieni się turkusem, wodospadowi daleko do „velikiego”. Słynący z burzliwego przepływu, pokazuje swoją moc raczej na wiosnę, kiedy rzekę Resavę zasila topniejący śnieg. Niemniej warto przy nim odpocząć i skorzystać z etno-restauracji znajdującej się przy samym wodospadzie. Można tu dostać rewelacyjny gorący chleb, kajmak, kozi ser zabijający zapachem i doskonałe mięso. Ceny jak to w Serbii – drogo, ale nie dla nas.

Jaskinia Resavska to chyba najlepiej przygotowana dla turystów jaskinia w Serbii, a przy tym chyba największa. Odkryta w 1962, mierzy 4,5 km, ale dla turystów udostępniono 800 m. Jest pięknie oświetlona, prezentując wszystkie możliwe formy skalne jakie można znaleźć w jaskiniach, datowane na 45 milionów lat. Wiek samej jaskini szacuje się na 80 milionów lat. Przejście trasy zajmuje ok. 40 minut, a w jaskini panuje temperatura 7 stopni, warto więc ubrać się cieplej.

Okolica jest bogata w minerały, stąd po drodze można trafić na kopalnie w których kopaliny wywozi się małymi kolejkami.

[fb_like]

[fb_like]

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>