Wodospad Sopotnica

Wodospad Sopotnica, fot. M. Zapora

Wodospad Sopotnica to prawdopodobnie najwyższy wodospad Serbii. Prawdopodobnie, bo Serbowie mieszkający przy dowolnym wodospadzie zwykli mówić, że ich jest największy. Tu jednak już droga – wąska, wijąca się w wysokich partiach gór wskazuje, że nie może to być mały wodospadzik. Dojazd nie należy do najprostszych, choć widoki rekompensują trudy podróży. Po drodze na szczęście nie brakuje drogowskazów.

Rzeka Sopotnica wypływa blisko szczytu, w pobliżu wioski o tej samej nazwie, spływając kaskadami między bujną roślinnością. Między drzewami kryje się niszczejący młyn, ale pod samym wodospadem przygotowano mostek z ławeczkami. Sopotnica jest naprawdę piękna i warto nie tylko ją zobaczyć ale i spędzić przy niej trochę czasu. Wokół nie brakuje budek piknikowych, charakterystycznych dla rejonów turystycznych Serbii i co również charakterystyczne, nie ma problemów z rozpaleniem ogniska pod ciepły posiłek obok budki (paleniska można znaleźć w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach).

Pod największą kaskadę można dojść, ale jest tam dość ślisko ze względu na udeptany piasek. Najlepiej mieć ze sobą jakiś kijek do podparcia. Nagły powiew wiatru gwarantuje szybki, przyjemny prysznic.

Do wodospadu Sopotnica można dojechać z Prijedpolja, drogą na Bodarevo, przekraczając rzekę Lim – dalej droga prowadzi coraz wyżej i wyżej…

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>