Split

Chorwacja - Split, fot. M. Zapora

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny, a jednocześnie miejsce chętnie zwiedzane przez turystów. Największą atrakcją starego miasta jest niewątpliwie pałac cesarza Dioklecjana z III-IV w. n.e. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W podziemnej części pałacu mieści się bazar oraz część muzealna w której można podziwiać najstarsze fragmenty budynku. W górnej części mieści się ekspozycja typowo chorwacka – stroje ludowe, serwetki dziergane z nitek, izba, sprzęty domowe i historia pałacu. Nieco razi budynek hotelu i restauracji w kształcie betonowego klocka – cóż, chyba każde większe miasto w czasach komunistycznych miało wstawioną przy najważniejszych zabytkach taką plombę… Wieża, o typowo chorwackiej architekturze, tysiąc lat starsza od samego pałacu, mogła budzić swego czasu takie same emocje, dziś jednak wtopiła się w krajobraz.

Oczywiście pałac nie jest jedynym zabytkiem Splitu, jest tu też sporo kościołów z czasów średniowiecza. Jedyna atrakcja której nie polecamy to zoo. Idzie się do niego spoty kawał drogi pod górę, a tam dziki, bocian, króliki i dwie spasione małpy. Szkoda czasu. Poza tym Split to miasto bardzo urokliwe, warto przespacerować się starymi alejkami, odpocząć w kawiarence i poczuć klimat tego miasta.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>