Zatoka Kotorska – Boka Kotorska

Czarnogóra - Boka Kotorska, fot. M. Zapora

Zatoka Kotorska to fragment Morza Adriatyckiego wcinający się wgłąb lądu w kształt kokardki. Składa się na nią 5 mniejszych zatok: Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Morinjski zaliv, Risanski zaliv i Kotorski zaliv. Krajobraz Boki Kotorskiej przypomina fiordy północy, ale w rzeczywistości zatoka jest riasem, zalaną doliną rzeczną. Jest to najbardziej wilgotne miejsce w Europie i jedno z najwilgotniejszych na świecie, o klimacie subtropikalnym. W listopadzie padają tam rzęsiste deszcze, latem natomiast masy wilgotnego powietrza zatrzymują okalające zatokę góry, ale wiatry Bora i Jugo robią swoje. Warto zwrócić uwagę na klimatyzację zamawiając kwaterę.

Najstarszym miastem zatoki jest Risan, ślady iryjskiego osadnictwa sięgają 229 roku p.n.e. W mieście można oglądać odnalezione tu mozaiki stanowiące część domu jednego z rzymskich namiestników. Ale niemal każde z miasteczek nad zatoką ma swoje zabytki, warto więc objechać zatokę dookoła.

[fb_like]

[fb_like]



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>