Śląsk Opolski – Farska Stodoła i Dziki Raj

Polska - Biedrzychowice - Skansen Farska Stodoła, fot. M. Zapora

W niewielkiej miejscowości Biedrzychowice, za kościołem, mieści się skansen Farska Stodoła. W budynku pozostałym po wiekowej stodole zgromadzono całą masę uroczych przedmiotów codziennego użytku typowych dla przedwojennego Śląska. Zastawy stołowe, filiżaneczki, skrzynie posagowe, ubrania, książki, tornistry, buciki, haftowane ręczniki. Z drugiej strony sprzęt stosowany w obejściu, dokumenty, piece, wanny. Niesamowity zbiór ręcznie malowanych naczyń, w większości z niemieckojęzycznymi tekstami. Cóż, Śląsk Opolski zamieszkiwała ludność niemieckojęzyczna, a język, którym często w domach posługują się rdzenni mieszkańcy to mieszanka polskiego, czeskiego i niemieckiego. Na pewno warto to miejsce odwiedzić będąc w okolicy, bo to kwintesencja regionu i zupełnie inne na niego spojrzenie. Znakomita większość zbiorów pochodzi z prywatnych zbiorów pani Róży Zgorzelskiej, która opiekuje się skansenem i wiele może opowiedzieć i o historii i o zwyczajach mieszkańców Śląska.

Zwiedzając Opolszczyznę, aby poczuć klimat tego miejsca, warto znaleźć odpowiedni nocleg. W miejscowości Pogórze mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Dziki Raj”. Prowadzi je myśliwy, pan Otto Patrzek i jego żona. Dom udekorowany jest porożem, jest i kilka wypchanych zwierzów. Nieopodal domu jest prywatny staw, w którym można połowić ryby. Pan Otto chętnie opowiada o swoim zajęciu, które znacznie różni się od wyobrażeń większości z nas (również i naszych).  W jego dzikim zakątku mieszka dzikie ptactwo – pawie, bażanty, kaczki i papugi, są też zupełnie domowe kury od których jajka można dostać na śniadanie. Zaraz po pobudce zafundowanej przez krzyczące pawie.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>