Ramsko Jezero – Jezioro Rama

DSC_3930

Jezioro Rama w pobliżu miejscowości Prozor jest jeziorem sztucznym, akumulacyjnym, stworzonym w 1968 roku na niepozornej rzece Rami. Wahania poziomu sięgają 55 m, całe jezioro ma do 95 m głębokości. Wygląda niezwykle malowniczo, oblewając półwysep na którym ulokowana jest chorwacka wioska Šćit. Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają XII w., w XIII w. osiedlili się tu Franciszkanie. Klasztor zbudowano w XV w. i kilkukrotnie odbudowywano.

W pobliżu klasztoru stoi 4-metrowy, 2-tonowy krzyż z brązu, projektu Mile Blaževića. Krzyż postawiono w 1990 roku, ale upamiętnia on masakrę ludności z 8-10 listopada 1942, kiedy w konsekwencji toczących się w pobliżu walk, serbscy czetnicy, przy cichym przyzwoleniu wojsk włoskich wymordowały 900 niewinnych cywilów. Dziś w miejscowości Šćit mieszkają wyłącznie Chorwaci. I nadal działa tam franciszkański klasztor. Jest tu niezwykle spokojnie, wręcz sennie, dzięki czemu miejsce to ma specyficzny nastrój.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>