Kolorowe jeziora Chorwacja – Modro, Crveno, Zeleno

_8123911

W górach południowej Dalmacji, w pobliżu miejscowości Imotski kryją się kolorowe jeziora – dwa leje kresowe – Modre i Czerwone Jezioro oraz jeden zbiornik retencyjny – Zielone Jezioro.

Jezioro Modre (Modro Jezero) nazwę zawdzięcza szarym brzegom i ciemno-niebieskiej wodzie. Widać je już z twierdzy w Imotski, można również zejść nad jego brzeg i się wykąpać. Schodzi się w dół głębokiego leja, do tafli wody jest 150-200 metrów. Faktyczna głębokość leja nie jest znana.

W pobliżu podążając za drogowskazami dojeżdża się do Jeziora Czerwonego (Crveno Jezero). Tafla jest równie niebieska jak w Jeziorze Modrym, a nazwę zawdzięcza ono czerwonej glinie na brzegach leja.  Zejścia do tafli znajdującej się 200 m poniżej nie ma, a uświadomić sobie jego ogrom można dopiero rzucając jak najdalej kamieniem. Zapewne z tego powodu w pobliżu nie ma ani jednego kamienia i najlepiej przytaszczyć je ze sobą. Wrażenie jest dość niesamowite. Zbadana głębokość jeziora to 530 m, a szacuje się że ma on łącznie ok. 1,5 km i być może jest połączone z Jeziorem Modrym. Tafle jezior obniżają się podnoszą o ok. 70 m w zależności od pogody i warunków hydrograficznych.

Jezioro Zielone (Zeleno Jezero) jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym po wybudowaniu tamy w okolicy miejscowości Ričice. Kolor zawdzięcza dużej zawartości wapnia. Zbiornik zaczyna się dość łagodnie, by dalej meandrować między stromymi ścianami skał i kończyć się wodospadem w pobliżu tamy. Nie można się w nim kąpać, ale widok z góry na piękną, szmaragdową taflę niewątpliwie wart jest zobaczenia.

[fb_like]

 

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>