Sziroka Łyka i Pamporovo

Sziroka Łyka - Bułgaria, fot. K. Meger

Sziroka Łyka i Pamporowo to dwie położone blisko siebie, ale skrajnie różne miejscowości w Rodopach w obwodzie Smoljan.

Sziroka Łyka to typowe bułgarskie senne miasteczko. Klasyczna zabudowa z piętrem o nieco większej powierzchni niż parter, dachówki z łupków, kwiaty w oknach i ukryte w podwórkach kafejki składają się na urok tego miejsca. Sziroka Łyka ma swoje muzeum i piękny udostępniany dla zwiedzających kościół katolicki, ale utrzymany w typowym klimacie cerkwi prawosławnych. Cerkwie mają specyficzny charakter, bardzo odmienny od kościołów do których przywykliśmy. W środku zwykle jest mrocznie, pachnie kadzidłem. Nie ma ołtarza, jest tylko modlitewnik dla prezbitera zwróconego w czasie mszy tyłem do wiernych, przodem do świętych przedstawionych na rozwieszonych na ścianach ikonach. Wewnątrz albo przed wejściem jest miejsce na świeczki za zmarłych, wysypane na dnie piaskiem, niekiedy piasek zalany jest wodą. Wszystko razem tworzy atmosferę mistycyzmu sprzyjającą wyciszeniu.

Zupełnie inne jest Pamporovo – położone znacznie wyżej jest typową miejscowością turystyczną nastawioną na narciarzy. Roi się tu od hoteli i pensjonatów, są też… polskie drewniane domki typu Brda, szumnie nazywane fińskimi. W miejscowości jest kilka stoków, jest nowoczesny wyciąg, są restauracje, jest nowoczesny kościół, nie ma natomiast klimatu. Mimo wszystko jest to świetne miejsce wypadowe do dalszych podróży, pomimo nieco krętej i dość wysoko prowadzącej drogi (Pamporovo mieści się na wysokości 1620 m n.p.m.!). Nic nie może się równać się z chłodnym, świeżym powietrzem o poranku, podczas gdy nieco niżej panuje skwar i duchota.

[fb_like]

 

 

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>