Čačak, Kanion Moravi

Serbia, fot. K. Meger

Choć sama miejscowość Čačak niczym się nie wyróżnia, w jej pobliżu znajduje się kilkanaście niezwykle urokliwych monastyrów. Wszystkie mieszczą się w górach w kanionie rzeki Moravi. Sama rzeka jest na tym odcinku ograniczona podświetlaną nocą zaporą z elektrownią wodną, dzięki czemu powstało jezioro Međuvršje. Kanion można objechać dość wąską drogą, przekraczając rzekę w miejscowości Ovčar Banja, w której znajduje się pierwszy monastyr na trasie. Do wszystkich prowadzą drogowskazy. Droga jest dla bardziej zaawansowanych kierowców, więc jeśli ktoś nie lubi mijać się nad przepaścią z innymi uczestnikami ruchu, można śmiało wybrać się na pieszą wycieczkę. Widok na rzekę jest na tyle piękny, że na pewno nie będzie nudno.

Wejść do monastyrów i na ich teren można tylko w odpowiednim stroju, czyli długich spodniach lub spódnicy za kolano i z zakrytymi ramionami. Dotyczy to również panów (poza spódnicą). Jeden z monastyrów oferuje wprawdzie długie peleryny dla gości, ale są one nie zawsze czyste, a ponadto jeśli jest upał, można się w nich ugotować. Jeśli więc chce się obejrzeć przybytki nie tylko z zewnątrz lub zza płotu, trzeba mieć ze sobą odpowiednie ubranie.

[fb_like]

 

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>