Novi Sad

Serbia - Novi Sad, fot. M. Zapora

Novi Sad to stolica okręgu autonomicznego Wojwodiny, drugie co do wielkości miasto Serbii, ale niewątpliwie najpiękniejsze. Nazywane Serbskimi Atenami stanowi stolicę nauki i kultury ze względu na mieszczące się tu uniwersytety. Poza twierdzą Petrovaradin warto odwiedzić stare miasto. Na klimat tego miejsca wpływają nie tylko piękne, odnowione kamienice, ale i mnogość kawiarenek i restauracyjek, niekiedy ukrytych w podwórkach. Można tu znaleźć puby w różnych europejskich stylach, ale co najważniejsze, wszystkie one tętnią życiem. Wieczorami uliczki zapełniają się mieszkańcami, studentami i turystami, ale wszędzie jest bardzo kulturalnie, można nawet trafić na tańczących w parku sambę.

Jak w każdym mieście pokomunistycznym znajdzie się tu trochę bloków i klasyczna „plomba” na starym mieście, z odbudowanego po wojnie mostu (wszystkie trzy mosty zbombardowały wojska NATO i wszystkie trzy odbudowano) widać podziurawione pociskami budynki jednego z zakładów, ale wszystkie te ślady po burzliwej historii Serbii nie są w stanie zatrzeć pozytywnego wrażenia, które zostawia po sobie Nowy Sad. Szczególnie, że co nie jest w Serbii typowe, można się tu wszędzie bez problemu dogadać po angielsku.

[fb_like]

 
[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>