Góry Stołowe – Szczeliniec

Góry Stołowe - Szczeliniec, fot. M. Zapora

Góry Stołowe to jedne z niewielu w Europie gór płytowych. Zbudowane głównie z piaskowca przybierają formy słupów o płaskich szczytach. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt pasma i jedna z największych atrakcji Sudetów. Liczy sobie 919 m n.p.m. i wiedzie na niego 665 schodów. Na górze przygotowano tarasy widokowe – widoki są doprawdy piękne. Za niewielką opłatą można wejść do rezerwatu. Wyznaczona trasa wiedzie między wielkimi kamieniami i powykręcanymi drzewami. W niektórych fragmentach nawet przy wysokich temperaturach zewnętrznych potrafi leżeć śnieg i jest dość zimno. W najlepszym wypadku gdzieniegdzie kapie zimna woda. Tak czy inaczej, warto zabrać kurtkę lub bluzę. I tutaj można liczyć na tarasy widokowe, usytuowane wśród wielkich porozdzielanych słupów.

Pobliski Szczeliniec Mały nie jest dostępny dla turystów, ale amatorzy wędrówek mogą zamiast z parkingu u stóp góry, przejść się niebieskim szlakiem rozpoczynającym się za szczytem (trzeba skręcić w drogę do wioski Pasterka „na końcu świata” i zatrzymać się na parkingu po drodze). Do Szczelińca dojechać można z Kudowy Zdrój lub od strony Radkowa Drogą Stu Zakrętów.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]One Response to Góry Stołowe – Szczeliniec

  1. Marta pisze:

    Spędziliśmy w Górach Stołowych tegoroczny urlop. Wspaniałe i urokliwe miejsce, na każdym kroku zapierające dech w piersiach widoki. Szlaki nie są trudne, ale dają niesamowicie dużą satysfakcję dzięki swojej wyjątkowości. Idealne miejsce na urlop zarówno z przyjaciółmi jak i z rodziną. Jako bazę wypadową polecamy Radków. Po Czeskiej stronie w odległości zaledwie ok. 30 km Teplickie i Adrspaskie skalne miasta. Jednym słowem urlop idealny. Na pewno tam wrócimy :) Bardzo polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>