Śląsk Opolski – Głogówek

Polska - Głogówek, fot. K. Meger

Każdy, kto zapuści się na Śląsk dalej niż do Opola, dostrzeże wyjątkowe piękno tego regionu, ale i zauważy ślady po jego burzliwej historii. Śląsk Opolski wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, raz był Polski, raz Czeski to znów Niemiecki. Po II Wojnie Światowej trafili tu przesiedleńcy z Kresów Wschodnich.

Głogówek, którego historia sięga XI w., to śliczne miasteczko, pełne zabytków, takich jak ratusz usytuowany na pięknym, odnowionym rynku, kolegiata pw. Świętego Bartłomieja, zwana „Perłą Opolskiej Ziemi”, zespół klasztorny franciszkanów, w którym mieści się domek loretański zbudowany na wzór „Świętego domu” Santa Casa w Loreto (kościół w kościele), kapliczka „Boży Grób” – replika Grobu Pańskiego, wieża wodna, czy baszta strażniczo-więzienna z 1595 r. w której mieści się Muzeum Regionalne. Nawet Ludwig van Beethoven uległ urokowi tego miejsca i komponował tu swoje symfonie.

Najpiękniejszy zabytek Głogówka  jest niestety w najgorszym stanie. Manierystyczny Zamek Oppersdorffów, rodziny, która ufundowała budowę bądź renowację większości zabytków miasta, niestety nie jest w najlepszym stanie. Sprzedany inwestorowi, który nie wykonał założonych prac, obecnie będący ponownie w posiadaniu miasta, niszczeje, pomimo inicjatyw lokalnych mających na celu jego odbudowę. Swoje dorzuciły władze PRL, nadmiernie obciążając wieżę o charakterystycznej pruskiej architekturze ciężkim dachem w stylu mającym się kojarzyć z typowo polską zabudową (taki typ zadaszenia można spotkać chyba w każdym mieście w Polsce, choć na starych fotografiach zwykle wieże zwieńczone są inaczej). Mury wieży bliskie są w związku z tym zawalenia. Zalana jest tajemnicza piwnica pod zamkiem, remontu wymagają stropy, schody, uszczelnić trzeba fundamenty. Koszty takiej renowacji będą ogromne, ale jeśli nie zostaną poniesione, zamek popadnie w całkowitą ruinę.

Każdemu, kto trafi do Głogówka polecamy zwiedzanie miasteczka, kościołów i zamku. Najlepiej z przewodnikiem, dyrektorem Muzeum Regionalnego, Aleksandrem Devosges Cuber, który o tym urokliwym miejscu wie chyba wszystko.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>