Zamek w Mosznej

Polska - Zamek w Mosznej, fot. M. Zapora

Choć nazwa może nie zachęca , Moszna to miejsce, które trzeba odwiedzić. Takiego zamku nie ma nigdzie w Polsce. Zwieńczony 99 wieżami i wieżyczkami pałac o 365 pokojach, będący niegdyś rezydencją rodziny przemysłowców Thiele-Winckler, często stanowił tło filmów historycznych i teledysków. Może trochę kojarzyć się z Disneylandem, zwłaszcza, że w oknie głównej wieży umieszczono kościotrupa, ale jest to po prostu elegancka rezydencja, która szczęśliwym trafem uniknęła kompletnego złupienia. Po wojnie stacjonowała tu wprawdzie armia rosyjska, która wywiozła niemal wszystkie dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty, ale później budynek pełnił inne funkcje, między innymi od 1972 do 2013 r. mieścił się tu ośrodek leczenia nerwic, dzięki czemu architektonicznie pozostał niemal nietknięty.

Zamek można zwiedzać, można tu również skorzystać z pokoi hotelowych, wypić kawę w kawiarni, posłuchać koncertów, obejrzeć wystawiane w galerii obrazy. Wokół zamku usytuowany jest piękny park, którego wyjątkową atrakcją są kwitnące na przełomie maja i czerwca azalie.

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>