Delta Neretwy

Chorwacja - Dolina Neretvy, fot. K. Meger

W pobliżu miejscowości Ploče do Adriatyku wpada długa na 225 km rzeka Neretwa. Z jej długiego biegu tylko 22 km biegną przez Chorwację i jest już tu dość szeroka. Można by powiedzieć, że nic specjalnego, jednak samo jej ujście to bardzo piękne miejsce. Płaski teren delty, jak to zwykle bywa, dość żyzny, wykorzystano tu pod uprawy warzywne i owocowe.  Równo poukładane grządki z górami Dynarskimi w tle przywodzą na myśl krainę zamieszkiwaną przez krasnoludki. Oczywiście wszystkie płody delty jak i przetwory można zakupić na poustawianych wzdłuż drogi nr 8 straganach.

Zbaczając z drogi nr 8 w pobliżu miejscowości Pižinovac, można całą deltę objechać wkoło. Na wysokości miasteczka o wdzięcznej nazwie Trn, można odbić na Blace. słaba w tym miejscu odnoga rzeki powoduje, że ziemia jest tu latem wyschnięta i spękana – widok zgoła odmienny od żyznych terenów na drugim brzegu Neretwy. Z kolei brzeg morza jest tu cudowny, szczególnie wieczorem.

Między Ploče i Baćiną warto zatrzymać się w punkcie widokowym przy Baćinskich jezerach. To kolejne wyjątkowe miejsce.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>