Omiš

Chorwacja - Omiš, fot. M. Zapora

Omiš to jedno z bardziej malowniczych miasteczek Riwiery Makarskiej. Usytuowane jest u ujścia rzeki Cetiny, tworzącej kanion w masywie Mosor. Od XII do XIV było to siedlisko piratów zaprzyjaźnionych z tutejszymi góralami. Dzięki temu, przez pewnie czas, opierało się najazdom.

Oprócz typowych dla dalmackich miasteczek wąskich uliczek z kafejkami i restauracjami (w co niektórych można nawet złożyć zamówienie po polsku) jest tu kilka bardzo starych kościółków i dwie twierdze (z XIII i XIV w.) z pięknym widokiem na kanion Cetiny. Po rzece organizowane są raftingi, a strome, pionowe zbocza upatrzyli sobie miłośnicy wspinaczki. Można tu kupić świeże owoce i warzywa, kwiaty i oczywiście mnóstwo pamiątek. Przede wszystkim jednak jest to jednak miejscowość nastawiona na turystów – jest tu bardzo dużo kwater i kilka bardzo malowniczych skalistych plażyczek.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>