Szlak Orlich Gniazd – Olsztyn

Zamek Olsztyn - Polska, fot. M. Zapora

Najbliższe Częstochowy Orle Gniazdo, bo oddalone o zaledwie 15 km, znajduje się w Olsztynie. Warownia, o której pierwsza wzmianka pojawia się w 1306 roku mieściła się w Przemiłowicach. W XIV w. wzmocniona i rozbudowana przez Kazimierza Wielkiego była największą warownią z Orlich Gniazd. Przez jakiś czas prawdopodobnie nazywała się Holsztyn, a u stóp góry powstała najpierw osada, a od 1406 r. miasto Olsztynek, później Olsztyn. Pod zamkiem toczyły się walki z książętami śląskimi i wojskami austriackimi, był on niszczony i przebudowywany. Jego kres nastąpił w 1656 roku w czasie Potopu Szwedzkiego. Jak wszystkie Orle Gniazd został kompletnie zrujnowany, a Olsztyn spalono. Zamku nigdy już nie odbudowano, a miastu wkrótce potem odebrano prawa miejskie.

Do dziś zachowały się dwie wieże – cylindryczny stołp i kwadratowa wieża Starościańska. Pozostały fragmenty murów budynków gospodarczych, piwnic, kuźnicy i dymarek. Ruiny są udostępnione do zwiedzania. Roztacza się z nich piękny widok na Olsztyn i okolice, a liczne skały porozrzucane w okolicy wież tworzą unikalny krajobraz.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>