Szlak Orlich Gniazd – Pieskowa Skała

Pieskowa Skała - Polska, fot. M. Zapora

Pierwsza wzmianka o zamku na Pieskowej Skale w dolinie Prądnika sięga 1315 roku. Zamek królewski wybudowany przez Kazimierza III Wielkiego, jako jedno z Orlich Gniazd, należał najpierw do rodów Szafrańców, później Zebrzydowskich, Wielopolskich i Miroszewskich. W XIX w. ostatni z Miroszewskich roztrwonił majątek w wyniku czego zamek dość często zmieniał właścicieli, by w końcu, po wojnie, stać się własnością Skarbu Państwa. Choć jak wszystkie Orle Gniazda został w 1655 roku zniszczony przez Szwedów, a później aż trzy razy trawił go pożar (1718, 1850 i w czasie powstania styczniowego) jest to chyba najlepiej zachowany zamek w całej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Choć remonty i przebudowy zmieniły jego charakter, nadal pięknie się prezentuje. Po 1963 roku stworzono tam oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu i do dziś mieści się tam muzeum.

W utworzonych pod zamkiem stawach hodowano niegdyś karpie, szczupaki i karasie, a później, do 1993 roku pstrągi tęczowe. W pobliżu znajduje się Maczuga Herkulesa, zwana też Czarcią Skałą lub Sokolicą, najbardziej rozpoznawalna skała Ojcowskiego Parku Krajobrazowego.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>