Szlak Orlich Gniazd – Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec - Polska, fot. M. Zapora

W pobliżu miejscowości Ogrodzieniec, we wsi Podzamcze stoi jeden z najlepiej zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwsza budowla stanęła na Górze Zamkowej jeszcze za panowania Bolesława Krzywoustego. Zamek był niszczony przez tatarów i szwedów, odbudowywany, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, by w końcu po II wojnie światowej zostać znacjonalizowanym i udostępnionym dla zwiedzających w formie tzw. „trwałej ruiny”. Jak wszystkie Orle Gniazda, zamek posadowiono na skałach i wkomponowano w sterczące wapienie. Można obejść go dookoła i wspiąć się bezpiecznymi ścieżkami na niektóre skały.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających od wiosny do jesieni, kiedy wokół otwarte są inne atrakcje, jak park miniatur, zjeżdżalnia, park linowy, bary i restauracje. Zimą zarówno zamek, jak i wszystko wokół jest zamknięte.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>