Złoty Potok

Złoty Potok - Polska, fot. M. Zapora

Niedaleko Janowa koło Częstochowy mieści się wieś Złoty Potok. Jest to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Swoje źródła ma tu rzeka Wiercica (źródło Zygmunta i Elżbiety), ścieżką można dojść do łukowej skały nazywanej Bramą Twardowskiego. Znajduje się tu jedna z pierwszych pstrągarni w Europie, założona przez Raczyńskich, w pobliżu mieści się ich pałac (niestety zdewastowany i niedostępny dla zwiedzających). Po drugiej stronie szosy ścieżka prowadzi do dwóch stawów – Stawu Zielonego zwanego Snem Nocy Letniej oraz stawu Amerykan, nazwanego tak na cześć senatora amerykańskiego który przywiózł Raczyńskim zalęgową partię ikry pstrąga tęczowego (wcześniej Zygmunt Krasiński nazwał go Stawem Gorzkich Łez na cześć swojej zmarłej córki Elżbiety).

W lesie ukryte są też ruiny zamku Ostrężnik. Pozostały głownie skały na których zamek był posadowiony. Na zboczu znajduje się wejście do Jaskini Ostrężnickiej, głębokiej na 90 m. Bezpiecznie można wejść do niej na kilka metrów, wejście wgłąb jaskini jest bardzo ciasne.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>