Blagaj

Bośnia i Hercegowina - Blagaj

W kantonie Hercegovina-Neretva, 7 km od Mostaru, u podnóza góry Bišće w paśmie Velež z głębi ziemi wybija źródło rzeki Buna (Vrelo Bune). Woda meandruje 19 km kresowymi kanałami wewnątrz skał, by w niepozornej miejscowości Blagaj zasilać największe w Europie podziemne źródło wody pitnej. Ilość wody zależna jest od pory roku – najintensywniej rzeka zasilana jest w listopadzie, kiedy to zalewa najniższe poziomy okolicznych kafejek, najsłabiej w lipcu i sierpniu. Średnio ze źródła wypływa ok. 30 m3/s niezwykle czystej wody. Sama Buna nie jest zbyt długa, ma zaledwie 9 km, po czym wpada do Neretwy.

Przy samym źródle w 1520 w skałę wbudowano muzułmański klasztor. Blagaj Tekija składa się z 2 części – musafirhany (domu gościnnego) i türbe (mauzoleum). Można je zwiedzić zachowując zasady muzułmańskie – bez butów, z osłoniętymi nogami i ramionami, panie z przykrytą głową. Wszystkie potrzebne „akcesoria” są dostępne na miejscu. Wokół źródła pełno jest kawiarenek i restauracji, przy samej Blagaj Tekiji można się napić herbaty i kawy po turecku. Na wzgórzu widoczne są ruiny twierdzy Stjepan grad (można do niej dojść).

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>