Počitelj

DSC_4435

Počitelj to niewielka miejscowość na brzegu Neretwy, w sąsiedztwie drogi E73, niedaleko miejscowości Čapljina. Miasteczko zajmuje zbocze wzniesienia, na szczycie którego stoi turecka twierdza. Trudno uwierzyć, że to senne miejsce było kiedyś jednym z bardziej strategicznych fortów Imperium Otomańskiego. Wcześniej, przed 1471 rokiem panowali tu Węgrzy, jeszcze wcześniej Rzymianie. Na gruzach rzymskiej osady zbudowano i stopniowo rozbudowywano wielką cytadelę, która służyła turkom niemal do XVIII w. Wówczas powstała większość zabytków Počitelja, również wieża zegarowa – Sahat Kula i meczet Hadži-Alija. Pod koniec XVII w. miasto odbili Wenecjanie, nadal jednak pełniło funkcję strategiczną. Pod rządami Austro-Węgier zaczęło powoli tracić na znaczeniu.

W czasie ostatniej wojny na Bałkanach Počitelj mocno ucierpiał. Najpierw ostrzał artyleryjski Serbów nadszarpnął budynki, później niektóre z nich wysadzili Chorwaci. Niemal zupełnie zniszczono meczet i zgromadzone w nim dzieła sztuki muzułmańskiej. W 1996 World Monuments Watch umieścił Počitelj na liście 100 zagrozonych zabytków kultury światowej. Dzięki temu rozpoczął się program odbudowy i ponownego zasiedlania miasta. Większość zabytków odtworzono.

Od pewnego czasu miastem znów zainteresowały się organizacje zajmujące się ochroną zabytków. W okolicy budowana jest obecnie autostrada Corridor Vc (obecnie prace trwają w pobliżu wodospadów Kravica), plany zakładają wybudowanie mostu nad Neretwą o długości kilometra i wysokości 100 m. Pojawiają się obawy, czy prace ziemne nie naruszą konstrukcji zabytków, w związku z czym odcinek ten jest wstrzymany. Na wszelki wypadek lepiej więc odwiedzić Počitelj, póki nie widać w pobliżu autostrady. Zwłaszcza, że z twierdzy rozciąga się piękny widok na rzekę.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>