Makarska riviera

Chorwacja - Makarska Riviera, fot. K. Meger

Riwiera Makarska czyli fragment wybrzeża Dalmacji w okolicy miejscowości Makarska to najbardziej malowniczy fragment Chorwacji. Góry Dynarskie kończą się tu bezpośrednio w morzu, więc miejscowości wypoczynkowe położone są na stromych zboczach. Stąd kierowcy muszą mieć nierzadko żelazne nerwy by dojechać do wynajętych kwater i akrobatycznych umiejętności by przy nich zaparkować. Same drogi też nie są raczej dla kierowców z lękiem wysokości. Ale widoki rekompensują wszelkie niedogodności. Bezpośrednio za Makarską rozpoczyna się masyw Biokovo – najpiękniejszy w Chorwacji punkt widokowy. Niemal każda miejscowość w okolicy to kawałek historii Dalmacji i piękne miejsce na wypoczynek – Omiš, Baška Voda, Mimice, Stanići, Tućepi – to tylko kilka z nich.

Sama Makarska to oczywiście centrum rozrywki. Dwie promenady zapełnione turystami i w dzień i w nocy, dyskoteki, sklepy i sklepiki, butiki, kafejki, restauracje, bary. Tu jest najwięcej kwater, hoteli i pensjonatów. Miasto ma oczywiście marinę i plażę. Uroku dodaje bardzo stara zabudowa świadcząca o bogatej historii miasta. Ślady pierwszych siedlisk sięgają drugiego tysiąclecia przed Chrystusem, ale największy rozkwit miasta przypadał na czasy rzymskie. Później przetoczyło się przez miasto Bizancjum, niszcząc je niemal doszczętnie, pojawili się tu Wenecjanie, Chorwaci, Bośniacy, Turkowie i znów Wenecjanie. Od XVIII w. miastem władali Austriacy, a później Francuzi i znów Austro-Węgry. Dopiero w XX w. Makarska stała się oficjalnie częścią Chorwacji. Ślady tych perturbacji są widocznie nie tylko w architekturze, ale aby poczuć klimat tego miejsca trzeba tu po prostu spędzić trochę czasu.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>