Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska - Polska, fot. K. Meger

Powstanie tego ciekawego i niesamowitego miejsca wiąże się bezpośrednio z działalnością człowieka, a w szczególności z rozwojem przemysłu w XVIII i XIX w. głównie hutnictwa oraz górnictwa. Wzrost zapotrzebowania na wodę, wycinka lasów, spowodowały znaczne obniżenie się poziomu wód gruntowych, a w efekcie zahamowanie rozwoju roślinności i powstanie licznych obszarów piaszczystych przypominających pustynie.

Obecnie obszar pustynny o powierzchni około 40 kilometrów kwadratowych rozciąga się od Błędowa na zachodzie do miejscowości Klucze na wschodzie. Najciekawsza „pustynna” część  znajduje się od strony miejscowości Chechło – jest tam najwięcej obszarów piaszczystych nieporośniętych lasami oraz punkt widokowy. Pustynie można również podziwiać z drugiego punktu widokowego, znajdującego się po przeciwnej stronie, w miejscowości  Klucze – punkt „Czubatka”. Przez „środek” pustyni płynie Biała Przemsza.

Podczas I i II wojny światowej i w okresie powojennym, obszar ten był wykorzystywany dość intensywnie jako poligon wojskowy (m. in. niemiecki Africa Corps przeprowadzał tutaj ćwiczenia). Dziś na pustyni Błędowskiej odbywają się wyłącznie  skoki spadochronowe.

Obecnie teren ten jest objęty ochroną przyrodniczą ciepłolubnych muraw oraz wydm śródlądowych w programie Natura 2000. Prowadzone są tutaj również prace odkrzewiania i oczyszczania z niewybuchów na obszarze około 56 ha. Prace te mają potrwać do końca 2014 roku – wtedy to obszar ten ma być w pełni dostępny dla zwiedzających.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>