Jura Krakowsko – Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska - Polska, fot. M. Zapora

Jura Krakowsko – Częstochowska, zwana też Wyżyną Krakowsko-Częstochowską to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Polski. W odległości 80 km między Częstochową a Krakowem, teren to wznosi się, to opada. W najwyższych punktach wzniesienia przekraczają 500 m n.p.m. Swą urodę kraina zawdzięcza przede wszystkim licznym skałom wapiennym, wyrastającym z ziemi niekiedy grupami a niekiedy zupełnie pojedynczo, a tzw. ostańce zaskakują wysokością. Szczególnie piękne są Dolinki Krakowskie.

Wapienie są pozostałością po okresie jury, kiedy wyżyna zalana była morzem. Znaleźć tu można też wiele jaskiń, pozostałych po zjawiskach kresowych. Raj dla amatorów wspinaczki i speleologów. Liczne rzeczki, kotliny, doliny i pagórki są ostoją dla wyjątkowej fauny i flory. Naturalne cieki wykorzystano do stworzenia stawów. Szczególnie malownicze są Staw Zielony i Amerykan w Złotym Potoku. Amatorom większych zbiorników i plaż można polecić Zalew Poraj. W Jurze znajdują się też jedyne w Polsce pustynie: Pustynia Błędowska i Siedlecka. Każdy, kto lubi obcować z naturą znajdzie tu coś dla siebie.

Historia Śląska i Małopolski była dość burzliwa, pozostał po niej Szlak Orlich Gniazd – szereg warowni wybudowanych w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Szlak biegnie od Krakowa przez Korzkiew, Ojców, Pieskową Skałę, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilice, Podzamcze koło Ogrodzieńca, Morsko, Bobolice, Mirów, Olsztyn aż do Częstochowy. Zamek w Ojcowie to jedyny, który nie został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego. Dziś teren przyległy do zamku wchodzi w skład Ojcowskiego Parku Narodowego, uzdrowiska i miejsca pięknego przyrodniczo. W drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa warto zatrzymać się w dolinie Prądnika gdzie wybudowano Kaplicę Na Wodzie.

Choć Jura wygląda malowniczo o każdej porze roku, zimą część atrakcji jest niedostępna lub zamknięta dla zwiedzających. Stąd warto odwiedzić ją szczególnie wiosną lub jesienią.

[fb_like]

[fb_like]

[fb_like]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>